Kokle un sklandrauši Skotijā

Kokle un sklandrauši Skotijā

Biedrības “Darīsim paši!” projekta “Efektīva vietējo dabas un kultūras mantojuma resursu izmantošana tūrisma produktu attīstībai” ietvaros uz Skotijas pilsētiņu Portsoy, šī gada jūnija beigās, devās Kuldīgas, Alsungas un Skrundas amatnieki, mākslinieki, mājražotāji un jauniešu teātris “Focus”, lai visi kopā piedalītos Tradicionālajā Laivu festivālā. Sadarbības partneri šo festivālu organizē jau 25. reizi.

Festivāla norises laikā, 30.jūnijā un 1.jūlijā, mazā piejūras pilsētiņa bija pilna ļaužu, kas sabraukuši no daudzām Skotijas pilsētām. Portsoy ir pazīstama ar savu izslavēto mājas saldējumu, skaisto piekrasti un laipnajiem iedzīvotājiem. Laikapstākļi Portsoy lutināja – bija sauss un saulains, tāpēc visi festivāla apmeklētāji pasākumu varēja izbaudīt pilnvērtīgi, neslēpjoties no miglas un lietus, kās tas ir pierasts Skotijā.
Kuldīgas kultūras centra jauniešu teātris “Focus” abām festivāla dienām bija sagatavojuši izrādi “Kāda jūrnieka stāsts” un izrāde tika izrādīta uz vairākām festivāla skatuvēm, dažādos dienas laikos. Mākslinieciski spilgtās izrādes horeogrāfe un radītāja ir Daiga Pirtniece.
Mūsu puses amatniekiem un mājražotājiem, kā arī kaimiņiem no Igaunijas, tika ierādīta īpaša starptautiskā telts, kurā notika tirgošanās, radošās meistarklases un skotu iepazīstināšana ar Latvijas un Igaunijas kultūru, tradicionālajiem ēdieniem, kā arī tūrisma iespējām, apmeklējot Latviju un Igauniju. Māksliniece Iveta Brence rīkoja radošo darbnīcu bērniem – tās laikā bija katram pašam iespēja apgleznot savu stikla vai spoguļa zivtiņu. Rotu meistare Kristīne Šimpermane piedāvāja iegādāties rotas no savas jaunās rotu kolekcijas KAISME jewelry, kā arī viņas vadībā bija iespējams izgatavot savu porcelāna kaklarotu vai rokassprādzi. Starptautiskajā teltī piedalījās arī leļļu māksliniece Sandra Vanaga, amatnieces – Andra Oto, Zane Eglīte un Anda Vītola, kas uz festivālu bija atvedušas Latvijas tradicionālo materiālu – linu, kā arī dažādus rokdarbus. Pasākuma dalībniekiem bija arī iespēja nogaršot Andra Vjaksas Skrundas pusē audzētos šitaki sēņu produktus. “Suitu garu” teltī prasmīgi uzturēja kokles meistars un amatnieks Guntis Niedoliņš, kā arī garšīgāko sklandraušu receptes zinātājas – Dace Tunne un Santa Kreičmane. D.Tunne ir arī tradicionālo “mauču” meistare, veidojot tos ar latviešu zīmēm. Gunta Niedoliņa kokles spēle uzrunāja daudzus Laivu festivāla apmeklētājus. Sklandraušu gatavošanā varēja piedalīties ikviens interesents, jo festivāla otrajā dienā, atsevišķā teltī ar virtuvi, norisinājās tradicionālo ēdienu meistarklases, kur latvieši aicināja iesaistīties arī festivāla apmeklētājus, lai katrs pats var uzcept sev “suitu rausi”. Meistarklase izdevās, jo apmeklētāji bija priecīgi paši līdzdarboties un radīt savu “sklandrausi”.

Projekta ietvaros, augusta otrajā pusē, mūsu puses delegācija dosies uz Igauniju, kur ciematiņā Tahkuranna tiek rīkots “Skābēto gurķu festivāls”

 

x
Alsungas novada pašvaldības mājas lapas vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu valodā „cookies”), papildus informāciju skat. šeit. Labi