Kur meklēt palīdzību, ja mājās jākopj nevarīgs cilvēks
Ne vienmēr tuvinieki paši spēj uzņemties rūpes par nevarīga cilvēka kopšanu. Reizēm, pat ja vēlme un laiks būtu, var traucēt neprasme. Kur meklēt palīdzīgu roku? Un cik tas maksā?
Ko piedāvā valsts
Valsts apmaksātu veselības aprūpi mājās var saņemt pacienti, kuriem ir konkrētas saslimšanas. Šī palīdzība ietver noteiktu pakalpojumu klāstu, ko nodrošina tieši dzīvesvietā.
Ja cilvēkam ir hroniska slimība un pārvietošanās traucējumi, veselības aprūpe mājās turpinās līdz 30 kalendārajām dienām, atgādina Nacionālā veselības dienesta Rīgas nodaļas vadītāja Renāte Neimane. Ja palīdzība nepieciešama ilgāk, divu darbdienu laikā pirms minētā termiņa beigām ģimenes ārstam jāapmeklē pacients un jāizvērtē, vai pakalpojums pārtraucams vai turpināms. Par to jāinformē pakalpojuma sniedzējs.
Kopšana mājās ietver tādus pakalpojumus kā
• medikamentu ievadīšana,
• ādas bojājuma aprūpe,
• urīna ilgkatetra maiņa un aprūpe,
• mākslīgās atveres (stomas) aprūpe, ietverot arī paša pacienta un viņa tuvinieku izglītošanu un apmācību, kuru vienam pacientam apmaksā ne vairāk kā piecas reizes (izņemot traheostomas, gastrostomas, nefrostomas, cistostomas aprūpi, kuras izdevumus valsts sedz atbilstīgi faktiski sniegto pakalpojumu skaitam),
• enterālā barošana caur zondi,
• rehabilitācijas pakalpojumi pacientiem ar minētajām diagnozēm, piemēram, subarahnoidālu asinsizplūdumu, smadzeņu infarktu,
• plaušu ilgstoša mākslīgā ventilācija,
• to bērnu parenterālā barošana, kuri atrodas Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas paliatīvās aprūpes kabineta uzskaitē.
Ārsts papildus var nozīmēt citus pakalpojumus: izmeklējumus un to rezultātā iegūto materiālu nogādāšanu laboratorijā, vitālo rādītāju kontroli, pacienta un viņa tuvinieku izglītošanu un apmācību par veselības nostiprināšanas pasākumiem un pacienta aprūpi, klizmas veikšanu.
Veselības aprūpes pakalpojumus mājās sniedz sertificēta māsa vai ārsta palīgs (feldšeris), savukārt medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumus: sertificēts fizioterapeits vai fizioterapeita asistents, ergoterapeits vai audiologopēds.
Svarīgi zināt, ka ārstniecības iestāde, kas sagādā veselības aprūpes pakalpojumus mājās, nodrošina pacientiem iespēju pieteikties darbdienās no pulksten 9 līdz 16, bet brīvdienās un svētku dienās līdz pulksten 13. Pakalpojumu sniegšana tiek sākta ne vēlāk kā 24 stundas no pieteikuma uzklausīšanas.
Valsts apmaksātu veselības aprūpi mājās var saņemt:
• ja personai ir kāda hroniska vai cita veida slimība un nepieciešami ambulatorie pakalpojumi, taču medicīnisku indikāciju vai sava veselības stāvokļa dēļ ir pārvietošanās traucējumi un apmeklēt ārstniecības iestādi nav iespējams;
• ja cilvēks izrakstīts no slimnīcas vai dienas stacionāra pēc ķirurģiskas iejaukšanās (tad aprūpe ilgst 10 dienas, pēc kurām nepieciešams ģimenes ārsta atzinums);
• ja saistībā ar subarahnoidāla asinsizplūduma (asinsizplūduma, kas noticis telpā starp smadzenēm – red.), intracerebrāla asinsizplūduma, smadzeņu infarkta, insulta (neprecizējot, vai tas ir asinsizplūdums vai infarkts) vai cerebrovaskulāru slimību seku diagnozi nepieciešami medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumi un to sniegšana sākta trīs mēnešu laikā pēc saslimšanas;
• ja medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumi nepieciešami bērniem, kuri atrodas Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas paliatīvās aprūpes kabineta uzskaitē;
• ja ir sekas pēc muguras smadzeņu bojājuma ar diagnozi, kas izpaužas kā tetraplēģija vai paraplēģija, kad vairumam muskuļu zem bojājuma līmeņa spēks ir mazāks par trim ballēm un nepieciešami pakalpojumi pēc pirmreizējas medicīniskās rehabilitācijas saņemšanas stacionārā programmā un ja uz šādiem pakalpojumiem nosūta Nacionālā rehabilitācijas centra Vaivari fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts.
Kad nākas maksāt no sava maciņa
Tie, kuri nonāk situācijā, kad mājās ir kopjams cilvēks, tomēr lielākoties sastopas ar to, ka ar valsts piedāvāto atbalstu ir par maz, un aprūpes lauvas tiesa paliek tuvinieku ziņā. Tāpēc daudzi aprūpes un veselības centri, kā arī slimnīcas paralēli valsts apmaksātajam pakalpojumu klāstam piedāvā maksas pakalpojumus.
Lielākajā daļā medicīnas iestāžu ir noteiktas cenas par konkrētu pakalpojumu, bet par medicīnas personāla vizīti pie pacienta uz mājām parasti nav jāmaksā – maksa iekļauta sniegtā pakalpojuma summā. Piemēram, Jūrmalas slimnīcas veselības aprūpes mājās virsmāsa Inese Livčāne pastāsta, ka slimnīcas personāls mājās aprūpējamam pacientam var paņemt analīzes un veikt elektrokardiogrammas pierakstu, kā arī veikt dažādas ārstnieciskās manipulācijas: medikamentu ievadīšanu, brūču (to skaitā arī pēcoperācijas, izgulējumu, trofisku čūlu) kopšanu, mākslīgo atveru (nefrostomas, traheostomas, urīna katetra) aprūpi, kā arī pacientu un viņa ģimenes locekļu izglītošanu atbalsta un aprūpes jautājumos.
Piedāvājam ieskatu piecu iestāžu sniegto pakalpojumu klāstā un cenrādī.
Ārstniecības iestāžu saraksts, kas nodrošina valsts apmaksātu veselības aprūpi mājās, atrodams interneta vietnē: vmnvd.gov.lv.
Pakalpojumus mājās par maksu var meklēt arī sludinājumu portālā: www.ss.com. Piemēram, kāda medmāsa ar piecu gadu pieredzi pacientu aprūpē piedāvā medikamentu ievadīšanu, glikozes līmeņa un asinsspiediena noteikšanu, dažādu brūču, izgulējumu un čūlu aprūpi, par to prasot 7–10 eiro stundā. Savukārt kāda cita sieviete, kurai arī ir medicīniskā izglītība un desmit gadu pieredze, par šāda veida pakalpojumu vēlas saņemt 5 eiro stundā, bet, ja pie slimnieka viņai būtu jāuzturas ilgāk, tad 20 eiro par visu dienu.
Materiāls un informācija ņemta - http://veselam.la.lv/2018/01/09/kur-meklet-palidzibu/