Sociālās rehabilitācijas pakalpojums
Sociālās rehabilitācijas pakalpojums ir pasākumu kopums, kas vērsts uz sociālās funkcionēšanas spēju atjaunošanu vai uzlabošanu, lai nodrošinātu sociālā statusa atgūšanu un iekļaušanos sabiedrībā.
Mērķis - ir novērst vai mazināt invaliditātes, darbaspējas, brīvības atņemšanas soda izciešanas, atkarības vai vardarbības un citu faktoru izraisītās negatīvās sociālās sekas personas dzīvē.
Sociālo rehabilitāciju var saņemt:
1. invalīdi un personas ar funkcionāliem traucējumiem, Černobiļas AES avārijas seku likvidēšanas dalībnieki un politiski represētās persona.
Tiesības uz valsts apmaksātiem sociālās rehabilitācijas pakalpojumiem (21 dienu ilgu kursu) ir:
• personām ar funkcionāliem traucējumiem, ja funkcionālie traucējumi atbilst MK noteikumos Nr.1067. „Noteikumi par kārtību, kādā personas saņem sociālās rehabilitācijas pakalpojumus sociālās rehabilitācijas institūcijās, un prasībām sociālās rehabilitācijas pakalpojumu sniedzējiem” noteiktajiem kritērijiem;
• politiski represētām personām;
• ČAES avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem un ČAES rezultātā cietušām personām.
Sociālās rehabilitācijas pakalpojumu saņemšanai pašvaldības sociālajā dienestā iesniedzamie dokumenti:
• rakstisks iesniegums ar lūgumu piešķirt sociālās rehabilitācijas pakalpojumu (veidlapa pieejama SD).
• ģimenes ārsta izziņu:
o personām ar funkcionāliem traucējumiem - ģimenes ārsta atzinums par to, ka personai ir šo noteikumu 1.pielikumā minētie funkcionālie traucējumi (atbilstošs diagnozes kods) un nav medicīnisku kontrindikāciju pakalpojumu saņemšanai;
o politiski represētajām personām un ČAES avārijas seku likvidētājiem – ģimenes ārsta izziņa par personas veselības stāvokli un kontrindikāciju neesamību.
• statusu apliecinošs dokuments (apliecība) - politiski represētajām personām un ČAES avārijas seku likvidētājiem.
Tiesības uz atkārtotu valsts apmaksāto sociālās rehabilitācijas pakalpojumu saņemšanu ir:
• personām ar funkcionāliem traucējumiem, - ja slimību izraisīto funkcionālo traucējumu smaguma pakāpe paaugstinās, personas pakalpojumus var saņemt atkārtoti, bet ne biežāk kā reizi divos gados;
• politiski represētajām personām – pakalpojumu var saņemt reizi trijos gados;
• ČAES avārijas rezultātā cietušajām personām - pakalpojumu var saņemt reizi gadā.
Informējam, ka pakalpojumu saņemšana atkārtoti iespējama tikai rindas kārtībā!
!!! Saskaņā ar MK pieņemtajiem noteikumiem personām ar pirmreizēju saslimšanu, kas izraisījusi funkcionālos traucējumus, kuru dēļ pēc medicīniskās rehabilitācijas pakalpojuma saņemšanas (uzrādot dokumentu, kas šo faktu apliecina) ir nepieciešams saņemt sociālās rehabilitācijas pakalpojumus, ir tiesības uz sociālās rehabilitācijas pakalpojumu saņemšanu steidzamības kārtā.
Sociālās rehabilitācijas pakalpojumus sniedz Sociālās integrācijas centrs, Jūrmalā, Dubultu prospektā 71, t. 7769890, www.sic.gov.lv
2. personas pēc brīvības atņemšanas soda izciešanas
Personas pēc brīvības atņemšanas soda izciešanas ir tiesīgas saņemt sociālo palīdzību Sociālajā dienestā pēc pēdējās pieraksta vietas vai faktiskās dzīves vietas.
Lai saņemtu sociālo palīdzību, jāiesniedz sekojoši dokumenti:
• Rakstisks iesniegums;
• Izziņa par atbrīvošanu;
• Pasi un/vai izziņu, kurā norādīts iepriekšējās dzīvesvietas pieraksts;
• Pēc iespējas – materiālā stāvokļa izvērtēšanai nepieciešamos dokumentus.
Sociālā dienesta sociālais darbinieks sadarbībā ar personu pēc brīvības atņemšanas soda izciešanas izstrādā individuālo sociālās rehabilitācijas plānu, nosakot sociālās rehabilitācijas mērķi, klienta pienākumus un sociālo atbalstu, materiālo palīdzību mērķu sasniegšanā.
3. personas, kurām ir izveidojusies atkarība no alkohola, narkotiskajām un psihotropajām vielām
No 2007.gada janvāra valsts apmaksātus sociālās rehabilitācijas pakalpojumus var saņemt arī no alkohola, narkotikām, toksiskām vai citām apreibinošām vielām atkarīgie pieaugušie.
Šos pakalpojumus par valsts budžeta līdzekļiem plānots sniegt vidēji 30 cilvēkiem gadā.
Lai no reibinošām vielām atkarīgie pieaugušie varētu saņemt rehabilitācijas pakalpojumus, viņiem savas pašvaldības sociālajā dienestā jāiesniedz:
• rakstisks iesniegums par uzņemšanu sociālās rehabilitācijas institūcijā,
• narkologa atzinums
• izraksts no ambulatorā pacienta medicīniskās kartes par vispārējo veselības stāvokli.
Paredzētais pakalpojuma ilgums ir 3, 6, 12 vai 18 mēneši.
Sociālā dienesta sociālais darbinieks sadarbībā ar personu, kurai izveidojusies atkarība izstrādā individuālo sociālās rehabilitācijas plānu, nosakot sociālās rehabilitācijas mērķi, klienta pienākumus un sociālo atbalstu, materiālo palīdzību mērķu sasniegšanā.
4. personas, kuras cietušas no vardarbības
Bezmaksas juridiskā palīdzība sievietēm, kuras cieš no partnera vardarbības ģimenē
Rīgā, Resursu centrā sievietēm „Marta” no 2006. gada janvāra darbu sācis projekts „Juridiskā palīdzība sievietēm, kuras cieš no vardarbības ģimenē”. Projekts ilgs trīs gadus, un tā ietvaros sievietes var saņemt bezmaksas juridisko palīdzību, lai pārtrauktu pret sevi vērsto vardarbību no partnera puses.
Bezmaksas juridiskajā palīdzībā ietilpst:
• Konsultēšana klātienē, pa telefonu, internetā;
• juridisko dokumentu sastādīšana;
• pārstāvība tiesās un citās tiesību sargājošās iestādēs, valsts un pašvaldību pārvaldes iestādēs, attiecībās ar citām juridiskām un fiziskām personām saistībā ar partnera vardarbību ģimenē.
Pieņemšana, iepriekš pierakstoties pa tālr.:
7388184, 29351936, Resursu centrs sievietēm „MARTA”, Brīvības iela 183/2–30, Rīga, LV-1012, tālrunis: 7378539
5. bērni, kuri ilgstoši atradušies ārpusģimenes aprūpē
Sociālās rehabilitācijas pakalpojumi pilngadību sasniegušajiem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem dzīvesvietā pēc atgriešanās no ārpusģimenes aprūpes.
Tiesības saņemt atbalstu dzīves prasmju attīstībā ir pilngadību sasniegušajiem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem pēc atgriešanās no ārpusģimenes aprūpes Liepas pagastā uz pastāvīgu dzīvi, kuru pēdējā deklarētā dzīvesvieta ir bijusi Liepas pagasts un kurām trūkst pieredzes vienā vai vairākās praktiskās dzīves jomās.
Sociālais dienests nodrošina nepieciešamo sociālo un psiholoģisko atbalstu, sniedz palīdzību praktiskās dzīves iemaņu apgūšanā un patstāvīgas dzīves uzsākšanā 3 mēnešus pēc atgriešanās no ārpusģimenes aprūpes.
Lai pieņemtu lēmumu piešķirt pakalpojumu, personai jāiesniedz:
• rakstisks iesniegums,
• izziņa no valsts audzināšanas iestādes vai lēmums par ievietošanu ārpusģimenes aprūpē,
• jāuzrāda personu apliecinošu dokumentu.
6. cilvēku tirdzniecības upuri
Tiesības uz sociālās rehabilitācijas pakalpojumu saņemšanu ir personai, kurai ar noziedzīgu nodarījumu (cilvēku tirdzniecību) radīts kaitējums – morāls aizskārums vai fiziskas ciešanas – un kura uzskatāma par cilvēku tirdzniecības upuri. Sociālās rehabilitācijas mērķis ir palīdzēt atgūties cilvēkam no cilvēktirdzniecības dēļ gūtajām traumām, kā arī novērst iespēju cietušajam tikt atkārtoti savervētam vai pakļautam ekspluatācijai.
Sociālās rehabilitācijas kursa ilgums
Valsts apmaksātais sociālās rehabilitācijas kurss cilvēku tirdzniecības upurim nav ilgāks par 6 mēnešiem.
Pakalpojumu saņemšanas kārtība
Pakalpojuma saņemšanai personai vai tās likumiskajam pārstāvim jāgriežas tieši pie sociālās rehabilitācijas pakalpojumu sniedzēja.
Valsts apmaksāto sociālās rehabilitācijas pakalpojumu saņemšanai iesniedzamie dokumenti:
• personas vai tās likumiskā pārstāvja iesniegums ar lūgumu piešķirt sociālās rehabilitācijas pakalpojumu;
Lēmuma par pakalpojumu piešķiršanu pieņemšana
Pakalpojumu sniedzējs ne vēlāk kā triju darbdienu laikā pārsūta Sociālo pakalpojumu pārvaldei minētos dokumentus, kā arī informāciju par personai paredzēto pakalpojumu.
Sociālo pakalpojumu pārvalde, pamatojoties uz iesniegtajiem dokumentiem, pieņem lēmumu par valsts apmaksātā sociālās rehabilitācijas pakalpojuma piešķiršanu, uzņemšanu rindā vai atteikumu piešķirt pakalpojumu.
2007.gadā valsts sociālos rehabilitācijas pakalpojumus varēs saņemt 30 cilvēki. Pakalpojumu kurss cilvēkam nav ilgāks par sešiem mēnešiem.